loading
logo

AZERBAYCAN HAQQINDA

AZERBAYCAN HAKKINDA

AZERBAYCAN HAQQINDA

TURİST BİLGİ KARTI

Genel bilgi

Azerbaycan Respublikası Cenubi Qafqazın şerqinde, Xezer denizinin qerb sahilinde yerləşir. Paytaxtı Bakı şeheridir. Ölke gözel ve zengin tebieti ile seçilir. Naxçıvan, Şeki, Zaqatala, Qusar, Lerik, Şamaxı, Şuşa, Ağdam kimi bölgelerin bir-birindən ferqli esrarengiz flora ve faunası var.

Azerbaycan coğrafi addır. Azerbaycan adı bir terefdən bu erazidə eradan çox-çox evvel yaşayan ehalinin ekseriyyetinin ateşperest olması ile bağlıdır. “Azer”-od, ateş demekdir. Əbedi yanar od qedim zamanlardan paytaxt Bakının yerleşdiyi Abşeron yarımadasının simvolu hesab olunub. Çünki bu erazide təbii olaraq yanan meşeller var. Tebietdeki bu möcüzelerden biri de Abşeron yarımadasında Mehemmedi kendindeki “Yanar dağ”dır. Suraxanıda ise heç vaxt sönmeyen odun üzerinde “Ateşgah” adlı qedim abide var. Bu fenomen Azerbaycanın dünyada “Odlar Yurdu” kimi tanınmağına sebeb olub.

Diger terefden ise Azerbaycan erazisində qedim zamanlardan yaşayan türksoylu “Azer” tayfalarının adından götürülmüşdür. “Azer” – “az” ve “er” terkibindən ibaretdir. Türk dillərinde”az”ın yaxşı niyyet, uğurlu tale kimi anlamları var. “Azer”-yeni “er kişi”, “er oğlu”, “od qoruyan” demekdir. Demeli “Azərbaycan” bu erazide yaşayan qedim türkdilli qebilənin adından emele gelib.

Azerbaycanın erazisi arxeoloqlar üçün zengin bir menbedir. Qarabağda Azıx mağarasında aparılan qazıntılar Azerbaycanda 2 milyon il evvel insan sivilizasiyasının izlerini aşkar edib. Aşel dövründen olan, Azıxantrop kimi tanınan insan çenesi Azerbaycan erazisində erken insan meskunlaşmasının olduğunu demeye esas verir. Mehz bu tapıntı Azerbaycanı Avropada erken insanın yaşayış xeritesine daxil etmişdir.

“Azerbaycan” deyendə göz önüne hem de onun esas serveti olan neft gelir. Neft tekce servet yox, hem de şöhretdir. Uzaq zamanlarda bu diyara yer altından çıxıb gölmeçelerde qerar tutan xüsusi qoxusu, rengi olan mayenin ardınca uzaq-uzaq ölkelerden gelirdilər. Min illər boyu tuluqlara doldurulmuş nefti Şerqe, Qerbe deve karvanları ilə aparırdılar. Azerbaycandan aparılan neftden tekce yandırmaq üçün yox, hem de bir çox xesteliklərdə qiymetli derman kimi istifade edirdiler. Esrler bir-birini evez etdikce yaxın-uzaq ölkelerde nefte olan telebat durmadan artırdı ve bu gün de Azerbaycan region ve Avropa ölkələrinin esas neft techizatçılarındandır.

Bu gün Azerbaycanda neheng enerji layiheleri heyata keçirilir. Xezer denizinin Azerbaycana aid olan hissesinde neft ve qaz layiheleri uğurla heyata keçirilir. Azerbaycan Xezer denizinin neheng enerji potensialından faydalı istifadə ederek regionun inkişafında keyfiyyetce yeni iqtisadi modeli formalaşdıran, Avropa ve Asiya arasında siyasi ve ticaret elaqələrinin genişlendirilmesinde, Qafqaz neqliyyat dehlizinin inkişafında, neheng layihelerin gerçekleşmesinde Xezeryanı ve Qafqaz regionunda mühüm rol oynayan bir dövlete çevrilib.AZERBAYCAN HAQQINDA

AZERBAYCAN HAQQINDA

Başkent: Baki
Devlet dili: Azerice
Saat: UTC + 4
ISO Ülke Kodu: AZ
Telefon ülke kodu: +994
Para birimi: Azn
Elektrik: 220V

loading